Porod kočky aneb co a jak
Připravte si doma před porodem
-nůžky, desinfekce - Desident (líh, Septonex), několik bavlněných plenek a buničité podložky s nepropustnou folií (zdravotní potřeby), Glukopur (hroznový cukr), vápník - Calcium chloratum - tekutý, který prodávají v lékárně pro děti (dávat kočce cca mocca lžičku denně (i před porodem), pro jistotu koupit Royal Canin Babycat milk sušené mléko pro koťata (nebo jinou značku), dávat pít i kočce a hodí se jako první přikrmení pro narozená koťata, malou injekční stříkačku (jednorázovou) a savičku, která se dá koupit pod značkou Trixie - krmící sada, nebo speciální kojící sady (je toho na trhu hodně, prodávaji na všech výstavách).
PORODNICI - krabici, koš, velkou přepravku (velikost krabice od banánů), vystlanou nejlépe buničitou podložkou s nepropustnou vrstvou - zdrav. potřeby, nebo starou osuškou nebo ručníkem, buničité podložky jsou vhodnější, dají se každý den měnit a vyhazovat, nemusí se prát. Jakékoli vyšší "podestýlky" kočky nemají rády, mají rády rovnou hladkou plochu. Porodnici umistĕte na klidném teplém místĕ, ne v průvanu.
Termín porodu :
Kočka rodí za 9 týdnů po nakrytí, je potřeba počítat cca 63 dnů od druhého dne po prvním krytí to je první možný termín porodu (k prvnímu oplodnění vajíček dochází až 24 hodin po prvním nakrytí; k ovulaci dochází až po páření) a poslední termín pak 1 den po posledním dni krytí + 63 dnů. Dále se datum porodu může ovlivnit i počtem koťat, pokud se narodí 1-2 koťata, rodí kočka o den dva později, naopak pokud je koťat více 4-6, může porodit o dva dny dříve, než je vypočítaný termín. Takže se není potřeba znepokojovat, pokud si vypočítáte nějaký termín a vyjde to jinak, protože vždy může rodit v rozsahu až jednoho týdne, záleží kolik dnů byla krytá. Kočku je třeba nechat v naprostém klidu, ona se s porodem sama přihlásí. Asi dva dny před porodem se dá jíž vymáčknout z mléčných žláz mléko. Také pár dnů před porodem se může v pochvě objevit hlen, začínají se uvolňovat porodní cesty. Pokud s kočkou žijete v bytě stále pohromadě, znáte její zvyky, ona se s porodem sama přihlásí jiným chováním. Bude vás vyhledávat, bude za vámi stále chodit, vyžadovat pozornost, mňoukat. To se ještě nic neděje, ale takto se projevuje 24 hodin před samotným porodem.
Předporodní doba - kdy začíná otevírací fáze, ráda zalézá do ústraní (do peřiňáku, pod gauč, do šuplete nebo prádelníku) prostě hledá si klid na porod. I když připravíte porodní krabici nebo košík, stejně v něm nebude ležet, a dejte jí tam v době, kdy začne samotný porod. I tak je dobré mít připravenou tuto "porodnici" předem, vystlanou podložkou (dobře se hodí krabice od banánů nebo něco v podobné velikosti, ne moc velké a ne zas moc malé). Ideální porodnice je velký přepravní box, klec, Sturdi box, ... Kočka z něj neuteče v průběhu porodu, nestĕhuje koťata, je tam prostě v bezpečí.
Samotný porod začíná odtokem plodové vody (ne vždy) a porodními stahy. Někdy odteče plodová voda a pak se nemusí ještě pár hodin nic dít. Kočka zrxchlenĕ dýchá s otevřenou pusou, rytmicky přede. Nechte kočku prostě v klidu, jen buďte u ní a občas ji slovem uklidněte a pohlaďte. Pak mohou začít kontrakce - stahy dělohy. Jindy voda neodteče, kočka párkrát zatlačí a již se může objevit první kotě, ale většinou se nejprve objeví tzv. "bublina", první plodový obal s vodou, vypadá to jako tmavá žárovička. Nic nepropichujeme. Necháme všemu volný průběh. Pak kočka párkrát zatlačí a objeví se obal s kotětem, někdy hlavička někdy nožičky. Pokud je kotě velké, může uvíznout na půl venku, stačí vzít bavlněnou plenku a pomalým tahem kotě uchopit, pootočit a vytáhnout ven. Prostě někdy kočka porodí za hodinu 6 koťat, jak to jde snadno a jindy rodí dvě koťata třeba šest hodin, ale všechno je naprosto normální. Nic se nemá uspěchat, vše nechat přírodě, nijak extra nezasahovat. Je nutné, aby kočka měla klid, abyste u porodu byli jen ti, na které je zvyklá. Lépe je, aby děti, pokud jsou hlučnější, si hrály jinde. Může ji rozrušit zvonění telefonu nebo návštěvy lidí. Zařiďte to tak, aby byl doma klid.
Pokud jsou jakékoliv komplikace, kotě uvízne v porodních cestách, tj.kočka delší dobu tlačí (několik hodin) a kotě se neobjevuje, je lepší vyhledat zvěrolékaře. Je úplně normální, že první kontrakce trvají 2 hodiny i více. Někdy stačí nechat píchnout provokačku (na veterinĕ). Císařský řez je krajní řešení.
Dokud nevyjde první kotě, je kočka neklidná, utíká z porodní bedny, je dobré ji stále uklidňovat a být poblíž (sednout si k ní a konejšit ji). Jsou ale i kočky, které si poradí naprosto samy a nepotřebují vůbec lidskou přítomnost. Každý porod může probíhat jinak, je to velmi individuální. Jakmile je první kotě venku, tak se většinou kočka z bedny již ani nehne, stará se o kotě, je klidnější. Kotě vyjde buď v porodních obalech, nebo již bez nich (to pokud prasknou v průběhu porodu). Pokud vyjde kotě v obalu, je spojeno pupeční šňůrou s placentou (lůžkem). Vezměte kotě do buničité pleny, prsty obal roztrhněte, je tenoučký, kotě masírujte v pleně, tím jej i sušíte a přes prst si dejte suchou část pleny a můžete takto vytřít i tlamičku a otírat nos. Někdy je kočka šikovná a kotě ihned masíruje jazykem sama, sama překousne pupeční šňůru a plcentu sežere. Je to tak v pořádku, z placenty získá živiny. Když placentu žrát nechce, nenuťe jí a placentu odstraňte. Musíte to vypozorovat a odhadnout, jestli to kočka zvládne sama. Některá porodí kotě a jen kouká a neví co dál, jiná si poradí sama a hned. Pokud si kočka neví rady, kotě uchopíte do pleny, palcem a ukazovákem těsně u břicha kokotěte zmáčknete pupeční šňůru a hned za prsty, tj. asi 1-2 cm od břicha tuto přestřihnete vydezinfikovanymi nůžkami. Není nutno podvazovat, stačí chvilku podržet pupeční pahýl mezi ukazovákem a palcem a silně stlačit nehraje, aby kotě ze šňůry nekrvácelo.
Po tomto základním ošetření položte kotě ke kočce aby jej olizovala a dále masírovala. Někdy, pokud porod jednoho kotěte trvá delší dobu - kdy je kotě větší a kočka jej dlouho nemůže vytlačit, může se narodit hodně napité plodovou vodou. Vypadá jako mrtvé, tělíčko je bezvládné. Potom je potřeba kotě důkladně rozmasírovat, vytírat tlamičku (prstem s plenkou nebo kapesníkem). Zkuste z něj vodu "vyklepat", někdy i ústy vycucnout plodovou vodu a prsty masírovat hrudníček, aby se kotě prokrvilo a začalo pravidelně dýchat. Oživování může trvat i pět až deset minut, myslíte si, že je to marné, ale často se podaří koťátko takto oživit. Myslíte, že je již vše ztraceno, že je mrtvé a najednou kotě pískne a žije. Někdy již dýchá, ale u nosu se stále objevují bublinky vdechnuté vody a kotě poprskává, pak tuto vodu stále otírejte plenkou, aby vodu znovu nevdechovalo, až do doby, kdy již dýchá pravidelně. Osvědčilo se mi i umělé dýchání, kotě v dlani, palci stlačuji opakovaně hrudníček v místě srdíčka a potom opakovaně dýchám přes tlamičku a přes nos do kotěte. Tuto činnost je potřeba opakovat, dokud kotě nezačne samo dýchat.
Pokud je v místnosti chladno, je dobré mít také elektrickou dečku, na které se nechají narozená koťata dosušit a prohřát, protože po porodu přijdou do chladnějšího prostředí a prostydnou. Není ale dobré, nechat dečku pod kočkou, protože té je zase naopak teplo a potom by u koťat nechtěla ležet, utíkala by od nich.
Kočce v průběhu porodu můžete podat pití, ráda vypije celou misku mléka (dávám mléko pro koťata od Royal Canin vlahé nebo kondenzované neslazené mléko, neředěné, přidávám Glukopur - hroznový cukr, který dodá kočce dostatek energie pro další porod).
Po porodu prvního kotěte, jak jsem již psala, může být další kotě za 10 minut. Někdy nestačíte ani ošetřit první a již je venku další. Jindy to trvá několik hodin, kdy zase začne kočka tlačit a kdy přijde na svět další kotě. Vždy je dobré zachovat klid a nezmatkovat. Zbytečně nevolat veterináře, nebo kočku vozit z klidu domova na veterinu, protože tím kočce jen ublížíte.
Jakmile si myslíte, že je porod ukončen, nebo při více koťatech i v průběhu porodu, pokud je pod kočkou hodně krve a plodové vody, je dobré vyndat mokrou podložkua podložit ji novou suchou. Jakmile je porod ukončen, kočka přestane být neklidná, spokojeně leží, olizuje koťata a odpočívá, přede. Jako podestýlka se mi osvědčily podložky z buničiny s nepropustnou folií ze zdravotní prodejny, pod kočkou je stále čisto a sucho a nemusíte nic prát.
Koťata můžete postupně přikládat k břichu k cecíkům a pokud jsou silná, začnou záhy sama sát. Je také dobré před porodem cecíky prsty masírovat, omýt žinkou vlahou vodou, protože na nich bývá zaschlé mlezivo a když cecíky takto uvolníte, lépe se koťatům potom saje. Je vhodné ostříhat i srst kolem bradavek.
Někdy si myslíte, že je porod ukončen, kočka je v suchu a spokojená a můžete zjistit třeba až druhý den, že se ještě přes noc narodilo další kotě, které jste již nečekali. Jednou mi také rodila kočka tak, že porodila jeden den jedno kotě, druhý den další a pak ještě jedno třetí den. Sama, bez problémů a koťata byla živá. Jiná rodila tak, že dvě koťata porodila v úterý a dvě ve čtvrtek. Jsou to extrémní vyjímky, ale i to se může přihodit. Také se může stát, že porod "prošvihnete", kočka porodí v noci, absolutně sama, bez asistence, vy přijdete k hotovému a také to jde. Někdy je to lepší, když si poradí sama, než aby majitel zbytečně zmatkoval. Zbytečným ježděním po známých nebo na veterinu kočku akorát rozrušíte a pak musí porod proběhnout císařským řezem.
Porodnice (porodni klec, bedna s koťaty), by měla být na klidném místě v šeru, aby kočka nebyla ničím rušena. Je dobré, aby bedna byla přikryta ze všech stran a byl ponechán jen malý průlez. Kočka pak má pocit bezpečí a koťata nestěhuje. Pokud by neměla klid, začne je přenášet na místo, které si sama najde, někdy velmi nepřístupné, pod postelí, pod skříní, pod vanou a vy byste pak neměli kontrolu nad koťaty a navíc koťata by mohla na zemi prochlanout. Ideální porodnice je stará korba z kočárku i s boudou, přes kterou hodíte nějakou přikrývku a zasunete někde na klídné místo nebo pod stůl. Osvědčilo se mi dát kočku s koťaty na dobu do porodnice ( přenosné látkové klece od RC ), aby tam bylo šero a klid a mám jistotu, že od koťat nebude utíkat a že je nikam neodtahá. Prvníčky to dělají skoro vždy, že koťata stěhují, aby koťata uklidila z dosahu lidí. Někdy je vhodné zavřít takto kočku již před porodem, protože pokud nevíte jak bude rodit a nevíte přesný termín porodu, máte jistotu, že koťata neporodí nikde na zemi na nevhodném místě, ale stoprocentně v porodní krabici ve voliérce. Nemusíte pak v noci prohledávat byt a zjišťovat kde má kočka novou „schovávačku“. Do takové porodnice se vejde i malý WC a misky na vodu a na jídlo.
Já narozeným koťatům dávám "na posilněnou" napít injekční stříkačkou se savičkou (nebo spec.kojící lahvičkou) do tlamičky pár kapek teplého RC mléka, pokud nemáte tak kondenzovaného mléka neředěného, nebo jen převařenou vodu s glukopurem. Někdy jsou slabá a potřebují posilnit, aby mohla sát mléko od kočičí mámy. Mleko nesmí být chladné, ani moc teplé, prostě jako miminům. Pokud budete dokrmovat, musíte postupovat velmi opatrně, aby kotĕ mléko nevdechlo (pokud vyletne mléko nosem, ihned pusou odsajte z dýchacích cest !). Kočka první asi tři dny nemá ještě kvalitní mléko, má mlezivo, které je pro koťata velmi důležité, a tak u prvniček v prvních dnech koťatům s krmením trochu pomohu a když jim pak mléko od kočky stačí (tak třetí den po porodu), již dokrmovat nechtějí. Mleko se kočce tvoři tím, že koťata sají. Že mají dostatek mléka poznáte podle toho, že když se vezmou do ruky, jsou v ruce "pevná", brání se, mají plná bříška a "nekřičí". Naopak hladové kotě je v ruce "jako hadřička", břiško má měkké a prádzné a stále naříká. Takto uměle stříkačkou se savičkou a náhradním mlékem se dá kotě vychovat i uměle, pokud někdy má kočičí máma problémy nebo umře, ale je to velmi náročné. Někdy kočka nemá mléka tolik, aby stačilo všem koťatům a tak můžete kočce s krmením popsaným způsobem pomáhat. Koťata musí dostávat mléko každé 2-3 hodiny, ve dne v noci, po dobu aspsoň jednoho měsíce, kdy se pak začíná učit pít a jíst z talířku. Dále je velmi důležité kotěti bez mámy stále masírovat bříško nějakým klůckem nebo buničinou namočenou ve vlahé vodě a kroužívými pohyby jezdit přes bříško až na konečník, aby se koťátko mohlo vykakat a vyčůrat. Samo to neumí a když má mámu, tak to kočka obstarává jazykem po dobu asi 5 týdnů. Pak se už umí kotě vyprázdnit samo.
Kočku je potřeba před porodem i po porodu kvalitně krmit - musí mít dostatek jídla i pití, konzervy, kvalitní tučné granule, syrové maso, sýry, mléko nejlépe od RC. Do pití přidávat VÁPNÍK a nebo ještě lépe nasát trochu tekutého vápníku do stříkačky i s mlékem a vnutit jí ho přímo do tlamky, protože kočka je tak chytrá, že i malé množství léku v potravě pozná a takovou potravu odmítá. Při nedostatku vápníku kočka zrychlenĕ dychá, má šarlatovĕ červený jazyk, může mít křeče a může dojít až k jejímu úhynu (Eklampsie).
Přikrmování po 6 týdnech: Pokud je kočka kvalitně krmená, většinou se do 6 týdnů postará o koťata sama. Postupně ale, jak vylézají z bedýnky, sama začnou očichávat potravu kočky a začínají ji olizovat. Koťata začínám přikrmovat RC mlékem, pak nejprve kvalitním škrábaným - mletým syrovým hovězím masem - protože to je nejpřirozenější potrava, nejlehčeji stravitelná, konzervičkami, sýry atp. Ze začátku jim vnutím trochu do tlamičky a ona brzo přijdou na to, že je to dobré a že je to k jídlu a jedí sama.
Koťata se mohou odstavit od kočky asi na 8 až10-ti týdnech (pokud zůstávají doma déle, pijí od kočky i mnohem delší dobu). Z domova by měla jít nejdříve tříměsíční a plně očkovaná.
Hana Podhajská, chovatelská stanice Panthera CZ