Kotě s PP nebo bez aneb Proč koupit kotě s PP
Rozhodli jste se pořídit si domů živého tvorečka, koťátko, a nyní váháte nad jeho výběrem. Pořídit si ušlechtilou kočku, nebo ne? A pokud ano, tak "papírovou", nebo ne? To je dilema, které často řeší spousta začínajících kočkařů. My se Vám pokusíme s řešením tohoto problému alespoň částečně pomoci.
Pokud chcete ušlechtilou kočku, líbí se Vám nějaké plemeno, tak neváhejte a pořiďte si takovou. Zde ale nastává právě problém, zda pořizovat kočku s průkazem původu (PP), nebo bez něj. Je potřeba mít na paměti následující:
1. Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno. Uvědomte si, že rodiče jsou v takovém případě bez genetického testu neprokazatelní (i když Vám bude prodávající ukazovat údajné rodiče kotěte, nemusí to být vždy pravda), a tak nikdy nevíte, co Vám vlastně z takového kotěte vyroste, protože nevíte, jestli nebyli předkové kotěte kříženci nebo příslušníci úplně jiného plemene. Pokud tedy chcete určité plemeno, zárukou je Vám právě průkaz původu kotěte.
2. Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. To je další úskalí. Je proto nutné zapátrat, proč tomu tak je. Často jde o kočky prodané na mazlíka s tím, že na nich dál chováno nebude, většinou z důvodu exteriérových nebo dokonce zdravotních vad. Jejich potomci pak většinou tyto vady nesou dál. Člověk, který taková koťata odchová, nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád, který předepisuje, kolik vrhů může kočka mít v určité době, aby nebyla zatěžována častými porody. Pokud tedy taková kočka rodí častěji, než by rodila u organizovaného chovatele, podepisuje se to i na zdraví koťat, bývají slabší a v horší kondici.
3. Koťata bez PP bývají často prodávána dříve, než by měla být (doporučený věk odběru koťat od matky je alespoň 13 týdnů,), často neočkovaná a neodčervená. Organizovanému chovateli toto vše nařizuje chovatelský řád. Chovy bez PP nebývají většinou testované ani na základní infekční choroby, a často se stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování u koťat choroba naplno propukne. Jde zejména o kočičí leukózu, infekční peritonitidu a "kočičí AIDS". Tyto nemoci jsou neléčitelné, kotě na ně zemře!!! Často Vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči, než kotě s PP. PP sice není zárukou zdraví kotěte, seriózní organizovaný chovatel ale chovy testované má a testy Vám na požádání předloží.
4. Kotě s PP lze pořídit za stejnou částku jako kotě bez PP, ovšem plně očkované a odčervené. Jde o tzv. kotě "na mazla", v každé stanici se taková koťata rodí. Mojou to být taková koťátka, která se vinou nějaké "vady na kráse" nehodí pro chov (pravidla výběru bývají poměrně přísná), nicméně povahově jsou stejná jako jejich výstavní sourozenci a roli milého společníka splní také. S koťátkem s PP nemusíte chodit na výstavy, toto je častý omyl začátečníků. PP také neznamená, že je kotě extrémně drahé, vždy lze najít stanici, která nabízí koťátka za symbolickou cenu (kromě vzácných plemen, tam je nutné s vyšší cenou počítat) Kotě na mazla odcházíz chovatelské stanice obvykle již kastrované.
5. Pokud dojde k nějakému problému s koťátkem, tak bývá jednodušší ho řešit s organizovaným chovatelem. Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, kde se i zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou. Pokud organizovaný chovatel není ochoten problém řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na té základní organizaci, do které patří, nebo na chovatelskou komisi. Na neorganizovaného chovatele není kde si stěžovat, a obecně řešení jakýchkoli problémů bývá mnohem složitější, ne-li nemožné (zejména tehdy, když prodává koťata bez kupní smlouvy).
Obecně lze tedy říci, že pořízení kočičky s PP je mnohem jistějším krokem. Nezapomínejte, že kočka se při dobré péči dožije i 15 - 20 let!!!
Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, ujměte se, prosím, nějaké, která hledá nový domov. Útulky jsou takových kočiček plné a z vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto kočičky se dokáží odvděčit své rodině velkou přítulností a láskou.
Mgr. Kateřina Horáčková, Hana Podhajská