Průjmy - giardióza

V poslední době se v chovu koček objevuje giardióza, především v souvislosti s chronickými průjmy. Původcem onemocnění je jednobuněčný prvok giardia (Giardia intestinalis), je také označována jako Lamblia (po českém objeviteli Lamblovi). Bývá nalézána především na povrchu tenkého střeva, kde se uchycuje na epitelu. Tím omezuje správné vstřebávání živin (tuků a v nich rozpuštěných vitaminů, zinku - který je důležitý v procesech imunitního systému, atd.). Epitel střeva reaguje na parazita zkrácením a zesílením střevních klků, čímž se postupně vyvíjí malabsorpce, která se může projevit průjmem, hubnutím, sníženou odolností organismu (narušená imunita). Postižena bývají častěji koťata a oslabení jedinci (stresem, špatnou výživou, zanedbaná péče - nevhodné hygienické podmínky chovu. Nejčastěji probíhá latentně (tzn. skrytě bez viditelných příznaků). Patologický účinek giardií se zvyšuje při spolupůsobení s koronaviry, rotaviry, bakteriemi, kokcídiemi apod. 

 

Jak dochází k nakažení ? 

Giardie jsou ve formě cyst vylučovány trusem, kontaminují tak prostředí, vodu a potravu. K nakažení dochází přes dutinu ústní. Doba od nakažení do objevení se dospělých stádií ve střevě je 7 - 21 dní.

Potvrzení přítomnosti giardií se provádí vyšetřením vzorku trusu. Cysty ovšem neodchází pravidelně a proto nestačí odebrat pro koprologické vyšetření pouze jeden vzorek, ale je nutné vyšetřit nejméně tři vzorky odebrané v průběhu deseti dní (po 48 hodinách).

 

V případě, že jsou cysty v trusu objeveny, provádíme léčbu všech koček v chovatelské stanici, bez ohledu na viditelné klinické příznaky. K léčení můžeme využít metronidazol (Entizol) 10 - 20mg/kg 5 - 10dní 2x denně. Je dobré tuto kůru po půl roce preventivně opakovat.

 

Kromě léčby je důležité důkladné ošetření prostředí, neboť cysty giardií jsou poměrně odolné a dokáží přežít v pitné vodě,v bytě, okolí kočičího WC i několik týdnů. 

Důležité je provést nejprve mechanickou očistu (odstranit trus a veškeré nečistoty WC), omýt a dezinfikovat krmné misky, fontánky, předměty se kterými přicházejí kočky do styku (kartáče, hřebeny).

Dezinfekci  lze provést pomocí jodových a chlorových přípravků rozpuštěných v teplé (nad 65°C) vodě.

 

Prognóza je při správně provedené léčbě a asanaci prostředí velmi dobrá, samozřejmě při hygienických opatřeních,  v kombinaci s plnohodnotnou výživou  a podpoře imunitního systému. U zvířat dospělých, která žijí v dobrých hygienických podmínkách je nález giardií ukazatelem snížené imunity z jiných příčin (stres, častá reprodukce, jiné onemocnění, aj.).

 

Další informace : https://m.labet.cz/giardia-intestinalis-lamblie-u-psa-a-kocky-p86395/

                                                   http://mobile.pro-folia.org/files/1/2008/1/cermakova.pdf