Krytí - aneb o čem to vlastně je
Začínající chovatelé si často nevědí rady s tím, jak postupovat, pokud chceme nechat kočku nakrýt.
Tento článek je takovým "návodem", jak na to.
Ideální je, když má chovatel uzavřený chov, tj. používá svého kocoura jen na své kočky.
Pokud tomu tak není , záleží na dohodě mezi majiteli kočky a kocoura. Je dobré mít tuto dohodu písemnou.
Obvykle se přináší kočka ke kocourovi, ale může tomu být i naopak.
Kočka, která je doma sama, se jen těžko dá nakrýt v cizím prostředí, kde je více zvířat. Proto je vhodné k takové kočce, pokud je s tím svolný majitel kocoura, půjčit kocoura domů.
Doporučuji na krytí malinkou místnost, kde kočka nemůže zalézt pod skříň, postel nebo za jiný nábytek a kocourovi se schovat. Čím menší prostor, tím jsou oba partneři v užším kontaktu a tím dříve dojde k páření. V žádném případě si navzájem neublíží, kočka možná párkrát zasyčí pro výstrahu, prskne, sekne tlapkou, ale to ji přejde a mroukání a touha bude silnější, než strach z vetřelce. Myslím, že vhodná je vykachlovaná koupelna nebo WC, kde je třeba židlička, na kterou si mohou vyskočit, kočičí WC a miska s vodou na pití. O vykachlované místnosti hovořím proto, že někteří kocouři značkují a z omítky se těžko omývá pižmo a pach velmi dlouho přetrvává. Z kachlí se dá snadno omýt ( doporučuji přemýt ještě Savem nebo octovou vodou, které pohlcují pachy). Někteří kocouři značkují třeba jen do kočičího WC a pak po odstranění takové značky ze steliva je po zápachu.
Kocour, jakmile uslyší, že se kočička toužebně projevuje - „vrká“, prohýbá se v páteři - vysazuje zadeček a šlape před ním (stepuje), se nechá velmi brzy zlákat k milování. Začne jí „vrkáním“ a dalšími zvuky odpovídat, přibližují se k sobě, olizují se - na hlavě a posléze i pod ocasem, válejí se, třou se o sebe a začne kočičí namlouvání. Jakmile je kočička připravená, dovolí kocourovi, aby k ní přistoupil zezadu, ona se přikrčí, on ji jakoby obkročí, takže dochází k tomu, že on stojí nad ní a obvykle se tlamičkou „zakousne“ do kůže nebo do srsti na krku. Tímto „zakousnutím“ si ji přidrží k páření a pak nad kočkou začne šlapat (dělá kopulační pohyby) a kočička mu jde svým šlapáním, nastrkováním zadečku a odkláněním ocasu na stranu vstříc tak, až kocour najde tu nejvhodnější polohu a přiráží zadkem, až dojde ke krátkému spojení, kdy obvykle kočka hlasitě zařve (některá jen zamručí a některá nevydá ani hlásku). Kocour z ní odskočí, začne si olizovat genitálie a kočka se také olíže a začne tzv. „rolovat“ - válí sudy, a tím vlastně nedojde k tomu, aby z ní vyteklo sperma. Teprve po tomto páření dochází u kočky k uvolňování vajíček (k ovulaci)a během 24 hodin dochází k jejich oplodnění - tzv. provokovaná ovulace. K páření dochází opakovaně, v průběhu několika dní, a tím je šance na větší počet oplodněných vajíček.
Ideální je, když se ví termín prvního krytí, pak se kryje ještě jeden den a tím lépe se pak dá vypočítat termín porodu. Pokud se kryje celý týden, je termín porodu také v rozpětí 1 týdne a majitel kočky se zbytečně nervuje.
Někdy dojde k prvnímu krytí pár hodin po donesení kocoura ke kočce nebo kočky ke kocourovi, jindy trvá třeba až dva dny, než je kočka ochotna svolit k páření, zvláště když je v cizím prostředí.
K porodu dochází za 9 týdnů (62 a půl dne), ale mohou být i vyjímky. Termín porodu se počítá tak, že pokud se kryje např. 1.10. termín porodu je 1.12.+2dny, tj. 3.12. +- nějaký ten den podle počtu koťat, která v sobě kočka nosí. Je-li koťat méně (1-2), může se termín porodu o 2 dny protáhnout, naopak je-li koťat více (5-6), může porod nastat o 2 dny dříve. (doplnění - některá plemena rodí i později, kolem 67. dne, takže není potřeba se nervovat tím, že kočka stále nerodí - Horáčková).
Že je kočka březí se pozná obvykle změnou chování kočky, začne více jíst, bude spavější, přítulnější. Doporučuji prohlédnout bradavky kočky v klidovém období, před krytím, ne při říji, to jsou bradavky světlé a malinké jako špendlíková hlavička. Pokud kočka zabřezne, bradavky zrůžoví až zčervenají (kolem 3. týdne), po 5 týdnu březosti se začnou zvětšovat a po 5 týdnu se pak zvětšuje i bříško. První 3-4 týdny není na kočce téměř nic vidět.
Také doporučuji kočku vydatněji krmit, hlavně v první polovině březosti, kdy se vyvíjejí plody, potravou s dostatkem vápníku - sýry, tvaroh, zakysaná smetana. Nebo se může vápník dodávat uměle - tekutý - třeba Calcium chloratum, tak mocca lžičku týdně.
O porodu je již samostatná kapitola.
Hana Podhajská